Aktualizováno (24. 10. 2024)

Dnes se nám podařilo zajistit dodavatele nehašeného vápna pro zájemce. Termín dodání by byla sobota 2. 11. 2024 dopoledne přímo do naší osady (prostor v křižovatce T). Cena cca 250 Kč za 25 kg pytel, možno platit převodem na účet ZO nebo v hotovosti při vyzvednutí. Více info bude v SMS pro zájemce. Upozorňujeme, že tyto informace jsou pouze předběžné a s ohledem na poptávku je riziko, že se můžou změnit. Děkujeme za pochopení.


Vážení členové,

ve čtvrtek 17. 10. 2024 proběhla společná schůze výboru a kontrolní komise, ze které Vám shrnujeme všechny aktuální důležité informace, které máme k dispozici. Celý zápis ze schůze je k dispozici zde.

Povodňový odpad v osadě

Technické služby budou odpad likvidovat pouze do 31. 10. 2024 (zdroj). Likvidace odpadu od 1. 11. 2024 je už pouze na vlastní náklady. Z toho důvodu se výbor a kontrolní komise rozhodli, že ukládání odpadu na provizorní skládce v naší osadě bude umožněno pouze do 27. 10. 2024. Odpad uložený po tomto datu bude považován za černou skládku a příslušný člen bude nucen odpad odstranit na vlastní náklady. Prosíme tedy členy, aby toto respektovali a zbývající odpad ze svých zahrad odklidili do 27. 10. 2024 tak, aby jej mohli pracovníci TSO včas a bezplatně odklidit.

Platby za zahrádky a členské příspěvky na rok 2025

Prosíme členy, aby zatím nic neplatili. Aktuálně jednáme o snížení nájmu s MMO na příští rok, v tuto chvíli nemáme ovšem žádné bližší informace. Předpokládáme, že bychom se o výsledku měli dozvědět nejpozději do konce roku. Nové platební výměry i s případnou úlevou budeme rozdávat na výroční členské schůzi, která by se mimořádně konala v průběhu měsíce ledna.

Možná další pomoc armády

Aktuálně máme stále zažádáno o pomoc v naší osadě v rámci stavu nebezpečí, který platí až do 13. 11. 2024 (zdroj). Bohužel se o aktuální možnosti nástupu vojska v naší osadě dozvídáme jen několik hodin před skutečným příjezdem. Krizový štáb, který má přidělování na starosti, řeší vše operativně na základě priority požadavků a na zahrádkářské osady se dostává až zbylá kapacita. Doposud pomoc probíhala o víkendech, takže je vysoce pravděpodobné, že by další případné nasazení vojska v rámci naší osady probíhalo také o víkendu. Prosíme proto všechny zájemce, aby byli připraveni se po přijetí SMS s informací o dostupnosti pomoci urychleně dostavit na své zahrádky. Můžete nás také předem informovat, že byste pomoc ještě potřebovali (primárně odklízení odpadu, umísťování či bourání chatek není v kompetenci armády).

Rozbor půdy a její preventivní ošetření

V pátek 18. 10. 2024 byl členům přeposlán e-mail z ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který reagoval na naše dotazy ohledně případného rozboru půdy. Bohužel byla pobočka v Opavě taktéž zasažena povodní, takže se členové výboru budou snažit zajistit případný rozbor v jiné akreditované laboratoři.

Obsahem e-mailu byla ovšem i doporučení, která se aktuálně dají provádět (bodově na konci textu). Mezi nimi bylo i ošetření půdy nehašeným vápnem. Výbor společně s kontrolní komisí navrhli, že by v případě zájmu většího počtu členů mohlo dojít k hromadnému nákupu, kdy by se zajistil i dovoz přímo do osady. Úhrada by neprobíhala z prostředků organizace, ale každý člen by si zaplatil za své objednané množství. Odhadovaná potřeba nehašeného vápna je 1 kg na 10 m2 plochy, pytlováno po 25 kg. Je nutné upozornit, že nehašené vápno se musí co nejrychleji spotřebovat (garanční doba je pouze 60 dnů) a při skladování nesmí přijít do styku s vodou a vzdušnou vlhkostí. V případě zájmu se obracejte na paní předsedkyni (primárně e-mailem).

Opatření, která můžete provést ihned (citováno z e-mailu):

  • Co nejdůkladnější odstranění naplaveného sedimentu z půdy
  • Provést vápnění půdy (pálené vápno, vápenec, dusíkaté vápno) – tím dojde ke zvýšení půdní reakce a tím i k omezení přístupnosti případných těžkých kovů obsažených v půdě
  • Doplnit do půdy organickou hmotu ve formě kompostu nebo hnoje ze zdroje nezasaženého povodní (ale neaplikujete tato organická hnojiva spolu s vápněním – ztráty dusíku a organické hmoty)
  • Zasít zelené hnojení – nicméně v tuto dobu už je na toto opatření poměrně pozdě
  • V příštím roce omezte na zaplavené půdě pěstování kořenové nebo listové zeleniny, která má schopnost nejvíce přijímat těžké kovy a další rizikové látky z půdy. U plodové zeleniny je toto riziko daleko menší.
  • Dobré je si zkusit udělat zjara na zaplavených pozemcích tzv. salátový (řeřichový test). Tyto rostliny jsou poměrně citlivé na přítomnost rizikových látek v půdě a podle vitality jejich růstu lze částečně usoudit na míru znečištění půdy.

Za výbor a kontrolní komisi

Tomáš Vícha