Vážení členové,

ve čtvrtek 14. března proběhla výroční členská schůze, ta se konala v aule Masarykovy střední školy zemědělské na ulici Purkyňova 1654/12 v Opavě. Kromě již tradičního zhodnocení předchozího roku a představení plánů na rok současný zde proběhla i volba do orgánů základní organizace a volba delegátů na konferenci územního sdružení, tak jak bylo dopředu avizováno v pozvánce Pozvánka na zasedání členské schůze ZO ČZS osada Mír Opava v roce 2024. Rok 2024 je pro ČZS supervolebním rokem a volby probíhají na všech úrovních, více ve Volby v roce 2024, a to v rámci pětiletého volebního období 2024-2029.

Výroční členská schůze

Pro zobrazení podrobností, zpráv a originálu zápisu se prosím přihlašte

Schůze byla zahájena krátce po 17. hodině paní předsedkyní, která přivítala všechny členy, kteří na schůzi dorazili. Na základě prezenční listiny bylo zjištěno, že se schůze osobně zúčastnilo 38 členů, na základě plných mocí bylo zastupováno 19 členů, a tedy celková účast byla 57 členů. Naše organizace měla ke dni schůze celkem 124 členů, a tedy podmínka účasti 1/3 členské základny pro usnášeníschopnost schůze dle § 5 odstavce 4 stanov byla splněna.

Po kontrole usnášeníschopnosti bylo přistoupeno k jednotlivý bodům programu. Jako první si přítomní členové odhlasovali členy návrhové komise, mandátové komise, volební komise a zapisovatele.

Následně si členové odhlasovali řídícího členské schůze, kterým byla navržena a schválena paní předsedkyně. Dále si členové schválili i program schůze, který byl doplněn o bod schválení úprav v osadním řádu. Úpravy v osadním řádu spočívali v následujícím:

  • Úprava výměry pozemků dle Dodatek č. 1 nájemní smlouvy se Statutárním městem Opava platného od 1. 1. 2023 společně s uvedením tohoto dodatku
  • Aktualizace vyhlášky Noční klid a regulace hluku společně s uvedením dovětku „a to i ve znění pozdějších předpisů“, tak aby se při každoroční změně této vyhlášky nemusel upravovat a schvalovat osadní řád
  • Přidání informace o schválení úprav osadního řádu na výroční členské schůzi konané dne 14. 3. 2024

Po skončení hlasování si vzala slovo paní předsedkyně, aby seznámila přítomné členy s postupem volby kandidátů do funkcí výboru, kontrolní komise a delegátů na konferenci územního sdružení. Byla předložena jediná kandidátka, a to členy současného výboru a kontrolní komise, kteří se rozhodli znovu kandidovat. Na výzvu pro návrh dalších kandidátů z řad členské základny se nikdo nepřihlásil. Mohlo se tedy přistoupit k výběru volebních lístků členy volební komise, kteří postupně obešli všechny přítomné členy a vybrali od nich hlasovací lístky do volební urny tak, aby nebylo zřejmé, jak daný člen volil. Volební lístky byly členům předávány při příchodu v rámci podpisu prezenční listiny. Každý přítomný člen dostal sadu hlasovacích lístků a pokud měl s sebou plnou moc jiného člena naší organizace, dostal hlasovací lístky i za člena, kterého zastupoval.

V mezičase, kdy členové volební komise sčítali hlasy, byly představeny zprávy o fungování naší organizace za rok 2023. Jako první si zvala slovo paní předsedkyně a přednesla zprávu o činnosti organizace za rok 2023. Dalším v pořadí byla paní hospodářka, která přednesla zprávu o hospodaření za rok 2023. Následoval předseda kontrolní komise, který přednesl zprávu kontrolní komise za rok 2023. S počtem členů naší organizace s dalšími administrativními záležitostmi seznámila přítomné členy paní tajemnice.

Po představení všech zpráv byly již volební komisí sečteny všechny hlasy a předseda volební komise vyhlásil výsledky. Pro jedinou kandidátku představenou současným výborem a kontrolní komisí hlasovalo celkem 57 členů, a tedy si členská schůze zvolila na dalších pět let svůj výbor, kontrolní komisi a delegáty na konferenci územního sdružení.

Nově zvolená paní předsedkyně následně představila plán činnosti na rok 2024 a nově zvolená paní hospodářka představila plán rozpočtu na rok 2024. Následně si přítomní členové schválili zápis z minulé výroční členské schůze konané dne 16. 3. 2023. Dále byli členové vyzvání ke schválení změn v osadním řádě, viz výše. Změny názorně představil nově zvolený předseda kontrolní komise s pomocí projekčního zařízení. Proti navrženým změnám neměl nikdo námitek, a tak byly schváleny.

Diskuse

V rámci diskuse byli členové seznámeni s postupem řešení stížností v rámci naší osady. „V případě jakýchkoliv sporů či výhrad prosím postupujte v tomto pořadí – pokuste se prosím vyřešit neshody mezi sebou, v případě, že tento prvotní krok nedopadne dle očekávání, napište stížnost na emailovou adresu (uvidíte po přihlášení), Do e-mailu uveďte výstižně problém a doložte případně fotodokumentaci. Vaší stížnosti se budeme věnovat neprodleně po obdržení a budeme ji řešit v souladu se stanovami ČZS, osadním řádem a rovněž v souladu s podmínkami uvedenými v nájemní smlouvě s Magistrátem města Opava.“

Dále byli členové seznámeni s podáním žádosti na odkup pozemků na kterých se nachází naše osada. „Naše žádost nebyla ani zamítnuta ani schválena. Byla odložena a o dalších případných krocích vás budeme neprodleně informovat.“

Členové byli opakovaně informování o dodržování výšky živých plotů. Výška plotů – je zapotřebí udržovat výšku živých plotů na stanovených 180 cm, jak u cesty, tak mezi zahrádkami, ploty můžou být rovněž dřevěné nebo pletivové, je zapotřebí však dodržovat a zároveň respektovat předepsanou výšku. Pokud se náš soused rozhodne postavit dřevěný plot s výškou 180 cm není toto v nesouladu s podnájemní smlouvu ani osadním řádem a takovýto plot není důvodem k podání stížnosti

Členové byli požádání o udržování pořádku ve společných prostorách. Nepořádek ve společných prostorách – u studny, na příjezdové cestě. Prosím ve vlastním zájmu sledujte okolí a v rámci možností, když uvidíte nepořádek, seberte ho a vyhoďte do popelnice. Je s tím spojeno, že ho musíte naložit a vyhodit, ale děláme to pro sebe. Buďme ohleduplní a když už jsou takoví kteří nepořádek dělají, tak bohužel musí být druzí kteří ho uklidí. Nestačí jen říct „hele zase tu někdo vyhodil nějaký pytel, ti lidi jsou ale ho…“. To nikam nepovede.

Členové byli opakovaně informování o dodržování pravidel při pálení biologického odpadu. Pálení biologického odpadu – biologický odpad je možno pálit při bezvětří, je zapotřebí připravit si vodu, pálit ve vykopané díře nebo v sudu, po celou dobu musí být dozor dospělé osoby. Pálit odpad je možné v době malé návštěvnosti osady a to abychom neobtěžovali sousedy – doporučujeme přes týden, nad ránem nebo ve večerních hodinách, nejlépe za zhoršeného počasí, ovšem, jak již bylo zmíněno, při bezvětří. Pozor, v loňském roce jsme řešili problém s tím, že osoba, která pálila biologický odpad na zahradě si domů zašla na oběd a nechala oheň bez dozoru. Toto jednání může způsobit fatální následky. Proto je nutné po celou dobu oheň hlídat.

Členové byli opakovaně požádáni, aby se ujali funkce „Správce studny“. Opakovaně žádáme, zda by se někdo ze členů naší osady neujal funkce „správce studny“. Jedná se o práci nenáročnou ale vhodnou pro členy, kteří se zdržují na zahrádce v létě dlouhodobě a vodu pravidelně čerpají. Jde o to, aby se voda v pátek pustila a v neděli vypla. Od června do srpna pak bývá puštěná i přes týden, ale je zapotřebí příležitostně zkontrolovat stav odebrané vody a v případě hlášených akcí vodu večer vypnout a ráno pustit. Rovněž je s touto prací spojen odpočet odebrané vody do bazénů. Ale to je nárazová věc a bazény si napouští jen několik zahrádek poblíž studny. Prosíme zda by se někdo této funkce neujal. Za tuto činnost bude jednorázově předána odměna formou poukázky v hodnotě 500,- Kč do prodejny dle vlastního uvážení.

Usnesení

Na závěr schůze bylo předsedou návrhové komise přečteno usnesení členské schůze. Proti znění usnesení se nikdo nevyjádřil, a proto bylo přítomnými členy schváleno.